cavitied سیاسی انتخابات اصولگرایان اخبار سیاسی و اجتماعی

cavitied: سیاسی انتخابات اصولگرایان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «شمقدری» عامل مهم بسته‌شدن منزل سینما بود

پگاه آهنگرانی با ساخت مستند «خانه سینما» بار دیگر کارگردانی فیلم مستند را تجربه کرده هست. این مستند که در جشنواره سینما-حقیقت به نمایش گذاشته شده، روایتی است ا

«شمقدری» عامل مهم بسته‌شدن منزل سینما بود

«شمقدری» عامل مهم بسته شدن منزل سینما بود

عبارات مهم : سینما

پگاه آهنگرانی با ساخت مستند «خانه سینما» بار دیگر کارگردانی فیلم مستند را تجربه کرده هست. این مستند که در جشنواره سینما-حقیقت به نمایش گذاشته شده، روایتی است از روزهای بسته شدن موقتی منزل سینما و حواشی مربوط به بسته شدن این نهاد صنفی. این نخستین بار نیست که آهنگرانی ساخت فیلم مستند را تجربه می کند. او ساخت مستندهایی نظیر سیب، تماشاخانه و ده نمکی ها را نیز در کارنامه خود دارد. مستند «تماشاخانه» راجع به تئاتر شهر است.

«شمقدری» عامل مهم بسته‌شدن منزل سینما بود

او جایزه خاص هیئت داوران جشنواره فیلم کوتاه اصفهان را جهت کارگردانی فیلم مستند «تماشاخانه» در سال ۱۳۸۴ به دست آورد. مستند «مردان خیابان ارباب جمشید» نیز از جمله آثاری است که همراه با درنا مدنی کارگردانی کرد. مستند «خانه سینما» روایت پگاه آهنگرانی از روزهایی است که قطعا از ذهن سینماگران پاک نخواهد شد. با او راجع به این مستند گفت وگو کردیم.

اینکه با محوریت نزاع ها زمانی که منزل سینما بسته بود و ماجراهای آن روزها فیلم مستندی در سینما-حقیقت دارید شاید بتوان این طور تعبیر کرد که اساسا خانواده شما، خاصه منیژه حکمت و شما هر لحظه دغدغه پیگیری پرسشها صنفی را داشته اید آیا ساخت این فیلم هم برآمده از همان دغدغه است؟

پگاه آهنگرانی با ساخت مستند «خانه سینما» بار دیگر کارگردانی فیلم مستند را تجربه کرده هست. این مستند که در جشنواره سینما-حقیقت به نمایش گذاشته شده، روایتی است ا

به هرحال هر لحظه این طور بوده، راجع به خودم قطعا می توانم دقیق تر صحبت کنم که پرسشها صنفی برایم مهم بوده و هست، ولی بدون شک بسته شدن منزل سینما و مسائلی که در آن وقت اطراف این اتفاق به وجود آمد موقعیت دراماتیکی بود و همین عنوان باعث شد این فیلم را بسازم. از نظر من اتفاقی که باعث شد منزل سینما بسته شود و حواشی ی اطراف این اتفاق به وجود بیاید، یک واقعه تاریخی بود که باید ثبت می شد.

گویا آن وقت تصاویری که ثبت کردید خیلی به منظور ساخت فیلمی مستند نبوده. در آن وقت چه چیزهایی جهت شما اهمیت داشت؟

صرفا قصد داشتم این اتفاق را ثبت کنم. به هرحال زمانی که منزل سینما بسته شد و در شلوغی آن روزها خبرنگاران هم وقایع را ثبت می کردند، من فکر کردم بهتر است از بسیاری از اتفاقات آن وقت فیلم برداری کنم و هرچقدر زیاد پیش رفت، به نظرم جالب تر شد و فکر کردم می تواند تبدیل به یک فیلم مستند شود و درنهایت سر تدوین فیلم بود که سروشکل مناسبی پیدا کرد و فکر کردم جهت یک فیلم مستند مناسب هست. مستند «خانه سینما» را می توان گزارشی از تعطیلی موقت این نهاد صنفی دانست.

بعد از اینکه مشخص شد تصاویری که از آن روزها ثبت کردید توانایی تبدیل شدن به یک فیلم مستند را دارند، چه بخش هایی در این فیلم پررنگ تر شد؟

«شمقدری» عامل مهم بسته‌شدن منزل سینما بود

درکل این مستند به بررسی تاریخچه نهادهای صنفی سینمایی از قبل از انقلاب می پردازد. به هرحال اهمیت منزل سینما از نظر بازیگران و صورت های معروف در این مستند برجسته تر شده است هست. روزهایی که منزل سینما بسته بود و بازیگران و صورت های معروف بسیاری پیگیر حل وفصل شدن ماجرا بودند، بخش زیادی از این مستند را به خود تخصیص داده شده است داده هست، تجمعات برابر منزل سینما و مطالبات سینماگران که خواستار بازگشایی منزل سینما بودند و همه ماجراهایی که از آن سال ها در خاطرمان هست، به شکل یک فیلم مستند آماده شده است است.

سال هاست که از ماجرای بسته شدن منزل سینما می گذرد. الان که آن دوران را مرور می کنید، چه مواردی اهمیت ساخت این مستند را جهت شما زیاد می کند؟

بعد از گذشت سال ها از آن اتفاق چیزی که برایم جالب است این است که چطور می شود در یک موقعیت غلط آدم ها هم اشتباه واکنش‌ها می کنند؟ صف آرایی بازیگران و صورت های معروف برابر یکدیگر از جمله اتفاقاتی بود که آن وقت هم باعث تعجبم شد و هنوز هم بعد از گذشت سال ها، هنگامی که آن روزها را مرور می کنم از اینکه چطور به این مرحله رسیدیم تعجب می کنم.

پگاه آهنگرانی با ساخت مستند «خانه سینما» بار دیگر کارگردانی فیلم مستند را تجربه کرده هست. این مستند که در جشنواره سینما-حقیقت به نمایش گذاشته شده، روایتی است ا

به هر حال جواد شمقدری، مدیر وقت شرکت سینمایی، بااهمیت ترین نقش را در بسته شدن منزل سینما داشت و تمام تلاشش را کرد که منزل سینما بسته شود، ولی در برابر تمام آن اتفاقات، توصیه حائز اهمیتی وجود داشت و آن همدلی بود که باعث شد منزل سینما باز شود و اگر این همدلی وجود نداشت، قطعا اتفاقات بدتری را شاهد بودیم. به نظرم مرور اتفاقاتی که جهت منزل سینما رخ داد، از جهاتی جالب توجه است.

«شمقدری» عامل مهم بسته‌شدن منزل سینما بود

واژه های کلیدی: سینما | مستند | سینمای | سینمایی | بازیگران | سینماگران | خانه سینما | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs