cavitied سیاسی انتخابات اصولگرایان اخبار سیاسی و اجتماعی

cavitied: سیاسی انتخابات اصولگرایان اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی بحران سوریه راه حل نظامی یا تحمیل شده است از خارج ندارد / روحانی

دومین اجلاس سه‎جانبه رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه با محوریت عنوان سوریه روز چهارشنبه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردو

بحران سوریه راه حل نظامی یا تحمیل شده است از خارج ندارد / روحانی

روحانی:بحران سوریه راه حل نظامی یا تحمیل شده است از خارج ندارد

عبارات مهم : ایران

دومین اجلاس سه‎جانبه رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه با محوریت عنوان سوریه روز چهارشنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در کاخ ریاست جمهوری ترکیه شروع شد.

به گزارش خبرآنلاین، رؤسای جمهور کشور عزیزمان ایران و فدراسیون روسیه در بدو ورود به محل برگزاری این نشست از سوی مدیر جمهور ترکیه مورد استقبال قرار گرفتند.

حجت الاسلام روحانی، پوتین و اردوغان بعد از گرفتن تصویر یادگاری این نشست، در صدر هیات های عالی رتبه مقامات سه کشور، مذاکرات خود را شروع کردند.

رئیس جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در این نشست روند مذاکرات آستانه و نقش ایران، ترکیه و روسیه در حل بحران سوریه را کلیدی و حائز اهمیت برشمرد و تاکید کرد: تلاش واقعی جهت آخر بحران سوریه و ایجاد بسترهای مورد نیاز جهت بازسازی این کشور و فراهم کردن زمینه های بازگشت آوارگان به محل زندگی خود باید مورد اهتمام سه کشور و جامعه جهانی قرار گیرد.

روحانی گفت: حدود پانزده ماه پیش، ایران، روسیه و ترکیه روند آستانه را به منظور موفقیت زیاد مبارزه با تروریسم؛ مقابله با تمایز دینی، مذهبی و قومی؛ خاموش کردن شعله های منازعه و آخر تحقق صلح فراگیر در سوریه شکل داده و از آن وقت تاکنون آن را با جدیت دنبال کرده اند. تعیین چهار منطقه جهت کم کردن تنش در سوریه توانست بعد از ۶ سال، درگیری ها را در مناطق متفاوت محل سکونت بخش عمده جمعیت سوریه مهار و اراده ترک مخاصمه را در بین طرف های سوری ایجاد و به مرور تقویت کند.

اگر سه کشور هماهنگی مورد نیاز را نداشتیم، با وضع پیچیده تری در سوریه روبه رو بودیم

او ادامه داد: در اینجا مورد نیاز است بر نقش کلیدی سه کشور ضامن روند آستانه تأکید نمایم. چنانچه این سه کشور هماهنگی مورد نیاز را نداشتند و چنانچه دولت سوریه همکاری مناسب را با روند آستانه نداشت، هم اکنون با اوضاع بسیار پیچیده تری در سوریه مواجه بودیم. لذا امروز جهت تکمیل این روند، باید به تلاش و هماهنگی خود جهت برقراری صلح و ثبات در سوریه ادامه دهیم. قطعا نقش ارزشمند روند آستانه فضای مناسبی را جهت ایفای نقش شرکت ملل متحد در این زمینه به وجود آورده است.

روحانی گفت: گرچه از همان ابتدا، بعضی از دولت ها، در برابر روند آستانه کارشکنی کرده اند، لکن تحرکات بین المللی جهت حل بحران سوریه مستقیم یا غیر مستقیم از روند آستانه تاثیر مثبت پذیرفته و حتی بعضی از مفاد مصوبات شورای امنیت، پیش تر و در فرآیند آستانه مورد هماهنگی سه کشور ضامن قرار گرفته بود.

هنوز بعضی در حال مسلح کردن تروریست های داعشی هستند

روحانی عنوان کرد: گرچه داعش، النصره و دیگر گروه های تروریستی ضربه های اساسی خورده و در آستانه نابودی قرار گرفته اند، ولی متاسفانه هنوز بعضی به مسلح کردن و استفاده ابزاری از آنها ادامه داده و تروریست ها را قادر ساخته اند کارها وحشیانه خود علیه مردم سوریه از جمله ساکنان دمشق را استمرار بخشند. ترساندن مداوم دولت سوریه به قرار گرفتن در معرض اقدام نظامی خارجی، فشار بی وقفه جهت جلوگیری از سرکوب گروه های تروریستی و عدم توجه به اجرای متوازن تمام بندهای قطعنامه ۲۴۰۱، منجر به ناکارآمدی این قطعنامه و فشار مضاعف بر مردم سوریه شده است است.

او ادامه داد: بی تردید بخشی از فشارهای وارده بر مردم سوریه، نتیجه عملکرد دول زیاده خواه غربی و به خاص آمریکا هست. به نحوی که با کمال تاسف باید گفت، جان، مال، ناموس و همه هستی شهروندان سوری، از نظر این دولتها، وجه المعامله ای است که فقط زمانی ارزش دارد که منافع آنها در خطر قرار گرفته باشد.

امریکا در سوریه چه می کند؟
روحانی با طرح این پرسش که دولت آمریکا باید به این پرسش پاسخ دهد که هزاران کیلومتر دور از سرزمین خود در سوریه چه می کند؟ و نظامیان آمریکا به دعوت چه کسانی در سوریه حضور دارند؟ گفت: حضور غیر قانونی و مداخله نظامی آمریکا در سوریه به منظور زیاد کردن تنش و نهایتا تجزیه این کشور هست. مردم سوریه که از جنگ با تروریست ها سربلند بیرون آمده اند، به هیچ وجه اجازه نمی دهند که قدرت های خارجی در پی تجزیه کشورشان باشند و قاطعانه با این امر مبارزه خواهند کرد.

او ادامه داد: از سوی دیگر، حمایت های روزانه رژیم صهیونیستی از تروریست ها در سوریه و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور بر پیچیدگی بحران افزوده هست. جامعه بین المللی نباید نسبت به این تجاوزات و دیگر جنایات رژیم صهیونیستی از جمله علیه مردم فلسطین که اخیرا تظاهرات مسالمت آمیز آنها را به خاک و خون کشید بی تفاوت باشد.

روحانی با اشاره به اینکه از وقت نشست قبلی ما در سوچی، تحولات سیاسی و میدانی مهمی در صحنه سوریه رخ داده هست، گفت: مهمترین تحول در عرصه سیاسی، برگزاری نشست اول کنگره گفتگوی ملی سوریه با همکاری نمایندگان گروه های متفاوت سیاسی و اجتماعی این کشور در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸ در سوچی و بیانیه نهایی مصوب شرکت کنندگان در این کنگره است که در صورت مدیریت صحیح روند پی گیری و اجرای این مصوبات، به خاص در زمینه شکل گیری کمیته بررسی مباحث مربوط به اصلاح قانون اساسی سوریه، می توان گام موثری در مسیر اعاده صلح و ثبات به سوریه برداشت.

او تصریح کرد: جهت رسیدن به این نشانه مورد نیاز است با دوری از شتاب زدگی و تحمیل اراده نیروهای خارجی به طرف های سوری، زمینه اجرای مصوبات این کنگره و شکل گیری کمیته مزبور در فضایی از تفاهم و همکاری را فراهم کرد. روشن است که نشانه از برگزاری کنگره گفتگوی ملی، تمهید مقدمات گفتگوی سوری- سوری و تعیین آینده آینده سوریه به وسیله مردم این کشور بدور از مداخله بیگانگان است و تلاش های یکسان سه کشور ضامن روند آستانه و نماینده خاص دبیرکل شرکت ملل متحد می بایست در همین چارچوب و با حفظ این نشانه گیری اساسی انجام شود.

تحولات عفرین چگونه می‎تواند کشور عزیزمان ایران و سوریه و ترکیه را موفق کند؟
روحانی تاکید کرد: درگیری های غوطه شرقی دمشق و عفرین در شمال سوریه، از مهمترین تحولات میدانی است که در فاصله دو اجلاس سران آستانه رخداده هست. تحول نخست با توافقات تازه انجام شده، منجر به خروج مسلحین از بخش های عمده منطقه غوطه شده است و با کمک به امنیت پایتخت و ساکنان آن می تواند گامی در مسیر اعاده آرامش و ثبات به سوریه باشد. تحولات عفرین نیز برنامه بعضی قدرتها جهت سوء استفاده از تمایزات قومی و نژادی در مسیر تثبیت تجزیه سوریه و دیگر کشورهای منطقه را تحت الشعاع قرار داد ولی تنها در صورتی می تواند به تحقق اهداف یکسان ما در روند آستانه یاری کند که خود منجر به نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه نشده و کنترل این مناطق در اختیار ارتش سوریه قرار گیرد که علیرغم رویارویی های جاری، همچنان نماد حاکمیت ملی کشور است.

برای موفقیت زیاد تلاش های یکسان سه کشور، مورد نیاز می دانم بر گسترش هماهنگی ها میان سه کشور بر اساس مبانی یکسان زیر تأکید نمایم:

1. بحران سوریه راه حل نظامی و یا تحمیل شده است از خارج ندارد و آینده سوریه تنها از طریق گزینش دمکراتیک مردم سوریه رقم خواهد خورد. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از ابتدای بحران بر غیرقابل قبول بودن راه حل نظامی جهت بحران سوریه تأکید کرده و طرحی چهار ماده ای را بر همین اساس ارائه داد. کنگره گفتگوی ملی سوریه، زمینه مناسبی را جهت شروع فرآیند حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه فراهم آورده هست. گفتگوهای سوری-سوری باید تا رسیدن به یک راه حل مرضی الطرفین از جمله انجام اصلاحات مورد نیاز در قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد و سالم ادامه یابد. دخالت بیگانگان در تعیین نوع و شکل حکومت سوریه تنها استمرار بحران را به دنبال دارد.

2. اوضاع انسانی در سراسر سوریه اسفناک بوده و جامعه بین المللی موظف است نسبت به ارائه کمک های انسانی به همه نقاط سوریه تلاش کند. در این زمینه بدون نقض حاکمیت ملی سوریه، می بایست اطمینان حاصل شود که این کمک ها به طور سریع و ایمن به تمام نقاطی که نیازمند هستند ارسال شود. شهروندان بی گناه سوری، چه در غوطه باشند یا در عفرین و یا در فوعا و کفریا باید مورد حمایت جهانی قرار بگیرند. در عین حال تلاش واقعی جهت آخر بحران سوریه و ایجاد بسترهای مورد نیاز جهت بازسازی این کشور و فراهم کردن زمینه های بازگشت آوارگان به محل زندگی خود می بایست مورد اهتمام ما و جامعه جهانی قرار گیرد. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران آماده حضور موثر در بازسازی سوریه است.

3. حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و وحدت و استقلال سوریه باید در همه شرایط محترم شمرده شود. حضور نیروهای بیگانه در سوریه بدون موافقت دولت آن کشور غیرقانونی بوده و باید متوقف و آخر داده شود. چشمداشت بیگانگان به سرزمین سوریه و تلاش جهت تجزیه آن کشور تحت هیچ شرایطی پذیرفته نیست و صلح و ثبات در سوریه را به مخاطره خواهد انداخت.

4. مهم است مبارزه با تروریسم در سوریه تا ریشه کن شدن همه گروه های تروریستی، ادامه یابد. کشورهایی که هنوز دل در گروی پیروزی تروریست ها در سوریه دارند باید به خود آیند و با قطع کمک به آنها بیش از این خود را در برابر مردم سوریه قرار ندهند.

در پایان، ضمن تقدیر مجدد از رییس جمهور ترکیه بابت میزبانی نشست امروز سران، از دولت قزاقستان جهت میزبانی اجلاسیه های روند آستانه تقدیر می کنم. امیدوارم با یاری خداوند متعال، استمرار تلاش های یکسان ایران، روسیه و ترکیه در مناسب ترین وقت به خاتمه جنگ و خونریزی در سوریه منجر شود.

تاکید ادامه همکاری فعال راجع به سوریه
رؤسای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران ، روسیه و ترکیه در بیانیه ای مشترک، با اشاره به اینکه فرمت آستانه، تنها ابتکار بین المللیِ مؤثری بوده است که به کم کردن خشونت در سراسر سوریه کمک کرده و در برقراری صلح و ثبات در سوریه نقش داشته هست، بر عزم خود مبنی بر ادامۀ همکاری فعال دربارۀ سوریه تاکید کردند.

متن بیانیه یکسان رؤسای جمهوری کشور عزیزمان ایران ، روسیه و ترکیه به این شرح است:

رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسن روحانی، مدیر جمهوری فدراسیون روسیه، جناب آقای ولادیمیر پوتین، و مدیر جمهوری ترکیه، جناب آقای رجب طیب اردوغان، جهت برگزاری نشست سه جانبه ای در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۱۸ در آنکارا گرد هم آمدند.

رؤسای جمهور،

به تحولات مربوط به سوریه از وقت اجرای آخرین نشست خود در تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ در سوچی توجه خاص مبذول داشتند؛

رضایت خود از نتیجه های نخستین سالِ نشست های آستانه که از ژانویۀ ۲۰۱۷ برگزار شد را ابراز داشته، تأکید کردند که فرمت آستانه تنها ابتکار بین المللیِ مؤثری بوده است که به کم کردن خشونت در سراسر سوریه کمک کرده و در برقراری صلح و ثبات در سوریه نقش داشته و به منظور یافتنِ راه حل سیاسیِ پایدار جهت مناقشۀ سوریه به فرایند ژنو شتاب داده است؛

بر عزم خود مبنی بر ادامۀ همکاری فعال خود دربارۀ سوریه به منظور دستیابی به آتش بس پایدار میان طرف های درگیر و پیشبرد فرایند سیاسی طبق آنچه در قطعنامۀ ۲۲۵۴ شورای امنیت شرکت ملل ترسیم شده است است تأکید کردند؛

بر پایبندی مستمر و قویِ خود به حاکمیت، استقلال، وحدت، تمامیت ارضی و ماهیت غیرقومیِ سوریه تأکید ورزیدند. آنها تأکید کردند که هیچ اقدامی، صرف نظر از اینکه چه کسی آن را انجام دهد، نباید ناقض این اصولی باشد که به تأیید قطعنامه های مربوط شرکت ملل و نیز خواست نمایندگان همۀ بخش های جامعۀ سوری رسیده هست. آنها همۀ تلاش ها جهت ایجاد واقعیت های تازه در عرصۀ میدانی به بهانۀ مبارزه با تروریسم را رد کرده، عزم خود را مبنی بر ایستادگی در برابر مقاصد جدایی طلبانه که به دنبال تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و امنیت ملیِ کشورهای همسایه است ابراز داشتند؛ این باور خود را ابراز داشتند که «کنگرۀ گفتگوی ملی سوریه»، که در تاریخ ۳۰ ژانویۀ ۲۰۱۸ در سوچی برگزار شد، نقطۀ عطف مهمی در فراهم کردن زمینه جهت فرایند سیاسی به شمار می آید؛ به پایبندی خود به پیگیری نتیجه های این کنگره، که منعکس کنندۀ ارادۀ نمایندگان همۀ بخش های جامعۀ سوری هست، به خاص توافق بر سر تشکیل یک کمیتۀ قانون اساسیِ مورد حمایت دبیرکل شرکت ملل و جامعۀ بین المللی، تصریح کردند. آنها پشتیبانی خود از تسهیل شروع کارِ هر چه سریع ترِ این کمیته در ژنو با کمک فرستادۀ ویژۀ دبیرکل شرکت ملل در امور سوریه و با هماهنگی سه کشور ضامن را تکرار کردند؛ از نمایندگان دولت جمهوری عربی سوریه و معارضۀ متعهد به حاکمیت، استقلال، وحدت، تمامیت ارضی و ماهیت غیرقومیِ سوریه و از جامعۀ بین المللی درخواست کردند از نتیجه های کنگرۀ گفتگوی ملی سوریه حمایت کنند؛ بر این باور خود تصریح کردند که مناقشۀ سوریه هیچ راه حل نظامی ای نداشته، تنها از راه یک فرایند سیاسی همراه با مذاکره می توان به آن آخر داد؛ بر ضرورت کمک به سوری ها جهت بازگرداندن وحدت کشورشان و دستیابی به راه حلی سیاسی جهت مناقشۀ کنونی از طریق فرایندی فراگیر، آزاد، عادلانه و براق با مدیریت و راهبریِ سوری و مبتنی بر ارادۀ آزاد مردم سوریه که منجر به قانون اساسیِ برخوردار از پشتیبانی مردم سوریه و انتخابات آزاد و عادلانه با همکاری همۀ سوری های واجد شرایط و تحت نظارت درستِ شرکت ملل باشد تأکید ورزیدند؛ بر عزم خود مبنی بر ادامۀ همکاری جهت نابودی نهایی داعش، جبهةالنصره و همۀ دیگر افراد، گروه ها، تشکل ها و موجودیت های وابسته به القاعده یا داعش در سوریه که از سوی شورای امنیت شرکت ملل شناسایی شده است اند تصریح کردند و بر موفقیت تلاش های جمعیِ خود در جهت مبارزه با تروریسم بین الملل تأکید ورزیدند؛ تأکید کردند که در مبارزه با تروریسم، تمایز میان گروه های تروریستی مذکور و گروه های معارض مسلحی که به رژیم آتش بس پیوسته بوده اند یا خواهند پیوست از لحاظ جلوگیری از تلفات غیرنظامی حائز بیشترین اهمیت است.

از قطعنامۀ ۲۴۰۱ شورای امنیت شرکت ملل در تصویر العمل به اوضاع وخیم انسانی در سرتاسر سوریه، از جمله در غوطۀ شرقی، یرموک، فوعه و کفریا، استان ادلب، شمال استان حماه، رکبان و رقه استقبال کردند؛ از طرف های درگیر قویاً درخواست کردند به مفاد قطعنامۀ مذکور پایبند باشند، از جمله اینکه از نقض آتش بس اجتناب ورزند؛ بر عزم یکسان خود مبنی بر تسریع تلاش های خود به منظور تضمین آرامش در عرصۀ میدانی و محافظت از غیرنظامیان در مناطق کم کردن تنش و تسهیل دسترسیِ سریع، ایمن و نامحدود به این نواحی تأکید کردند؛ همچنین تأکید ورزیدند که طبق مفاد توافقنامۀ مورخ ۴ می ۲۰۱۷ ایجاد مناطق کم کردن تنش موقتی هست؛ از جامعۀ بین المللی، به خاص شرکت ملل و شرکت های بشردوستانۀ آن، درخواست کردند از طریق ارسال کمک های بشردوستانۀ بیشتر، تسهیل مین زدایی بشردوستانه، احیای امکانات زیرساختیِ بنیادی، از جمله امکانات اقتصادی و اجتماعی، و حفظ میراث تاریخی، کمک های خود به سوریه را زیاد کردن دهد.

از برگزاری نخستین نشست کارگروه آزادی بازداشت شدگان/ربوده شدگان و تحویل اجساد و شناسایی مفقودان در تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۸ در آستانه با همکاری سه کشور ضامن و شرکت ملل و کمیتۀ بین المللی صلیب سرخ استقبال کردند، و بر اهمیت عملکرد مؤثرِ این کارگروه که به ایجاد اعتماد میان طرف های درگیر کمک خواهد کرد تأکید کردند؛ تصمیم گرفتند نشست بعدی خود را در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و به دعوت مدیر جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسن روحانی، برگزار کنند.

بحران سوریه راه حل نظامی یا تحمیل شده است از خارج ندارد / روحانی

واژه های کلیدی: ایران | ترکیه | سوریه | حسن روحانی | ریاست جمهوری | مذاکرات آستانه | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs